İstanbul’un En Yeni Simgesi: Büyük Çamlıca Camii

Temelleri atıldığı günden itibaren kentin en yeni sembolü sayılan Büyük Çamlıca Camii, mimari açıdan hem günümüz çizgilerinden hem de tarihten, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden alınan ilhamla tasarlandı. Büyük Çamlıca Camii’nin her bir karışı en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanmış olup, hem görsel hem de işlevsel açıdan tam anlamıyla göz dolduruyor.

6 Ağustos 2013’te temelleri atılan cumhuriyet tarihinin en büyük camisi Büyük Çamlıca Camii, 7 Mart 2019 tarihinde ibadete açıldı.  Türk bayraklarıyla donatılan açılış törenine tüm dünyadan çok sayıda devlet adamıyla birlikte din adamları da katıldı.

 

Her Ayrıntısı İstanbul’u Temsil Ediyor

Büyük Çamlıca Camii, 72 metre yüksekliğinde ana kubbesiyle İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapında kubbesiyle İstanbul’un plaka numarasına dikkat çekiyor. Ayrıca 3 parçadan oluşan 7 metre 77 santimetre boyundaki Dünya’nın en büyük alemine sahiptir. Cami’de bulunan 6 minare de imanın şartlarını temsil etmektedir. 4 tanesi Malazgirt Zaferi’ne ithafen 3 şerefelidir ve 107,1 metre uzunluğundadır. Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah’ın isimlerinden 16’sı, Haşr Suresi’nin son iki ayetine başvurularak yazılmıştır.

Türkiye’nin En Büyük Camisi

Büyük Çamlıca Camii; 10 bin metrekaresi kapalı, 5 bin metrekaresi ise açık olmak üzere toplam 15 bin metrekare alana inşa edildi. Camii aynı anda 63 bin kişinin ibadet edebilmesine olanak sağlayacak kadar büyük. Ayrıca oldukça heybetli ve görkemli yapısıyla cami, İstanbul’un her noktasından rahatlıkla görülebiliyor.

Büyük Çamlıca Camii’nde ibadet alanlarının yanı sıra Türk İslam Eserleri Müzesi, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyeleri ve 3 bin 500 araçlık kapalı otopark bulunuyor. Ses, ışık, havalandırma, güvenlik gibi konulardaki teknik özellik donanımıyla da cami farkını ortaya koyuyor. Bunların yanıvsıra camii; herhangi bir afet anında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlandı.

 

Büyük Çamlıca Camii hem yerli hem de yabancı birçok turist tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Sizler de bu görkemli camiyi ziyaret etmek isterseniz, İstanbul konaklamanız için Crowne Plaza Oryapark’ı seçin, otelin avantajlı konumuyla Büyük Çamlıca Camii ve şehrin diğer tüm simgelerine kolay ulaşın. İstanbul’un tüm güzelliklerini yakından görmek için hemen rezervasyon yaptırın.

Yorum yap