Çamlıca Tepesi Cami

Çamlıca Tepesi Cami’nin Mimarisinden Etkileyici Rakamlar

 

 

Çamlıca Tepesi Cami’nin eşsiz mimarisi yalnızca estetik ile değil, matematiksel hacmiyle de sizi oldukça etkileyecek.

 

İstanbul’un en görkemli yapılarından biri olan Çamlıca Tepesi Cami’nin her santimetrekaresinde ayrı bir incelik, usta bir işçilik görmek mümkün oluyor. Yapımı uzun süren caminin hizmet kapasitesi ve mimari detayları da oldukça zengin bulunuyor. Crowne Plaza Oryapark’ta konakladığınız süre boyunca yakınınızda olan camiyi ziyaret etmek için bir sebebiniz olmadığını düşünmeyin.

 

Alanına ve Hacmine Ait Sayılar

 

Çamlıca Tepesi Cami 57 bin 500 metrekarelik bir alan kaplıyor. Yapımı 6 sene süren camiinin bu kadar büyük alan kaplaması da oldukça büyük bir ziyaretçi kitlesini misafir etmesini sağlıyor. Çamlıca Tepesi Cami’nin halı serili alanında 25 bin, toplamında ise 63 bin kişi ibadet edebiliyor. Bunun dışında 8 tane cenaze namazının aynı anda kıldırılması da mümkün oluyor. Camiinin yapımında engelli vatandaşlar da unutulmadı; engelli dostu olan camiinin külliyesi içinde bir de el sanatları için 2500 metrekarelik atölye alanı inşa edildi.

 

Mimariye Ait Sayılar

 

Çamlıca Tepesi Cami’nin mimarisindeki çoğu rakam aslında sembolik. Minarelerin sayısı ya da uzunluğunu ölçen sayıların tarihle ya da İslam dini ile yakından ilgisi bulunuyor. Camiinin 6 minaresi olması tesadüf değil; bu sayı İslam’ın 6 şartını temsil ediyor. Bununla birlikte uzunlukları ise Malazgirt Zaferi’ne (1071) ithafen 107,1 metre yüksekliğinde yapılmıştır. Camiinin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi Türkiye’de yaşayan 72 milleti temsil ederken 34 metrelik çapı ise İstanbul’u temsil ediyor. Ayrıca kubbenin iç yüzeyine de 16 Türk Devleti için Allah’ın isimlerinden 16 tanesi yazıldı.

 

İstanbul’un her yerinden görülebilecek kadar ihtişamlı bir mimariye sahip olan Çamlıca Tepesi Cami’ni İstanbul’da gezeceğiniz yerler listesine mutlaka almalısınız. Bilinen tarihi camiilere denk bir güzellikle milenyuma ait bir yapı olan camiiye ve daha pek çok gezilecek yere yakın olmak için ise Crowne Plaza Oryapark’ta konaklayabilirsiniz.

Yorum yap