Rahatlamanın Çok Daha Ötesinde: İsveç Masajı

Stresli günleri geride bırakmak, vücudu rahatlatmak, kasların gevşemesiyle birlikte gelen tazelenme hissini yakalamak için masaj tercih edilir. Klasik masaj olarak bilinen türün diğer adı İsveç masajıdır. Asya masajında daha çok enerji üzerine yoğunlaşılır. Ancak İsveç masajında tamamen batı tekniği uygulanır. Aynı zamanda batının geliştirdiği anatomi ve fizyolojiden de faydalanılır. 19. yüzyıl başlarında Stockholm Üniversitesi’nde çalışan fizyolog Per Henrik Ling, daha önce bir terapistin geliştirdiği hareketleri içeren ve “tıbbi jimnastik” olarak bilinen sistemi geliştirdi. Bu sistem Avrupa’ya geçtiğinde “İsveç hareketleri” , ABD’de ise “İsveç hareketleri kürü” ismini aldı.

İsveç masajında temel amaç bütün vücudun rahatlatılmasıdır. Masajla birlikte kan dolaşımını hızlandırarak gergin durumdaki kasları gevşetmek, vücudun hareket kabiliyetini arttırmak ve ağrıları azaltmak hedeflenir. Bu yönüyle başta spor masajı olmak üzere birçok masaj türünün çıkış noktası olmuştur.

İsveç Masajı Teknikleri

Masaj için önce vücut hazırlanır. Terapist özel masaj yağlarıyla vücudu yağlar. Halk arasında sıvazlama olarak bilinen öfleraj hareketi önce bacaklara uygulanır. Isınan deri sayesinde deri altı masaja hazır hale gelir. Kasların deri üzerindeki izdüşümlerinin oluşturduğu alanlara ve liflerin gidiş yönlerine petrisaj uygulanır. Bu hareket, halk arasında yoğurma olarak da bilinir. Kan dolaşımını sağlayarak kas ve organların kuvvetlenmesini sağlar. Karın bölgesindeki organlara uygulandığında da sindirimi kolaylaştırır. Ardından germe çekme işlemi yapılır. Ritmik dokunma hareketleri ile vücudun belirli noktalarına uygulamalar yapılarak kan akışının artması sağlanır.

Hareketlerin sertlik derecesi vücut yapısına ve kişinin ağrı eşiğine göre değişir. Masaja başlamadan önce terapiste hamilelik, alerji, kronik ağrı, geçmiş sakatlık gibi bilgiler verilmelidir.

İsveç masajını özellikle kas spazm şikayetleri olanların tercih etmesi önerilir. Çünkü İsveç masajı bu ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Uyku problemi yaşayan kişilerin uyku sorunlarının çözülmesinde, kaliteli uyku uyumasında da oldukça etkilidir.

Ayrıca masaj, kan dolaşımını hızlandırdığı, hareketsiz kalan kasları açtığı için herkes tarafından yaptırabilir. Sadece ateş, enfeksiyon, osteoporoz gibi hastalıkları olanların masaj yaptırmadan önce bir hekime danışması gerekir.

Crowne Plaza Oryapark olarak misafirlerimizin sağlığını önemsiyoruz. Masaj, spa, fitness gibi hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.