Saunanın Sağlığa Faydaları

Sauna, Fin kültürünün bir parçası olarak ortaya çıktı. Prensipte sıcak hava yoluyla vücudun yenilenmesine dayanır. Çoğu kişi tarafından Türk kültüründe yer alan hamama benzetilir ama aralarında farklar bulunur. Sauna ter atma ve zayıflamaya odaklıyken hamam daha çok yıkanma ve temizlenme odaklıdır.

Biraz saunanın ne olduğundan ve sauna faydalarından söz edelim.

Sauna Nasıl Çalışır?

Sauna, “sauna sobası” olarak isimlendirilen ısıtma aparatıyla ısıtılır. Günümüzde bunun dışında saunayı ısıtmak için özel olarak sauna ısıtıcıları kullanılır. Soba odayı ısıtır ve bu ısı yardımıyla vücudun terlemesi sağlanır. Nem dengesinin sağlandığı ve hava sirkülasyonunun kontrol edildiği saunalarda ideal sıcaklık yüz seviyesinde 80-100 derece; ayak seviyesinde de 30 derece olmalıdır. Nemin de en az yüzde 10-20 seviyesinde olması gerekir.

Sauna Nasıl Kullanılır?

Sauna oldukça sıcak ve nemli bir ortam olduğu için kuru halde girilmesi gerekir. Saunaya girerken peştamal veya bornoz kullanılmalı. Çünkü kıyafetler ısı ile hassas hale gelen vücudu rahatsız eder. Aynı şekilde aksesuar, yüzük vb. metaller aşırı ısınma ile tepki vereceğinden yanıklar meydana gelir. Plastik materyaller de yüksek sıcaklıkta erir. Bu yüzden saunaya girerken yanınızda fazlalık taşımamak gerekir.

Suna faydalarını alabilmek için 10 dakikalık kullanımdan sonra 5 dakikalık ara vermelisiniz. Sauna içinde geçirilebilecek en ideal süre 20 dakikadır. Aksi halde sauna faydalarını değil zararlarını gösterecektir.

Sauna Faydaları Nelerdir ?

Sauna faydaları listesinde en başta vücutların toksinlerden arınması gelir. Çünkü, buharın tıkalı gözenekleri açmasıyla vücudun ter yoluyla toksinlerden arınması sağlanır. Bu sayede vücut biriktirdiği zararlı maddelerden kurtulmuş olur.

Eski çağlarda cilt hastalıkları tedavisinde kullanılan sauna bugün de alternatif tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Hücre yenilenmesine yardımcı olması sauna faydalarından bir diğeridir. Kan dolaşımını arttırmasıyla birlikte cilt daha canlı ve pürüzsüz görünür. Güçlenen dokular sayesinde erken yaşlanma veya ciltte kırışık oluşumu gözlenmez.

Yüksek ısının yağ yakımına katkıda bulunduğu araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Kaslarda yağ oranının dengelenmesi sauna faydaları arasında sayılabilir.

Aslında sauna faydalarının sıralamasında en önemli madde stresi azaltmasıdır. Günlük yaşamda stres ile birlikte gelen birçok hastalığı sauna sayesinde engellemek mümkün.