Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Eylül ayında inşaatında sona gelinen Çamlıca Seyir Terası’ndan sonra gözler Üsküdar ve çevresine çevrildi. İstanbul’da gezilecek yeni yerler keşfetmek isteyenler merakla araştırmaya başladı. Peki Üsküdar’da gezilecek nereler var?

Kız Kulesi’nden başlamak adettendir.

İstanbul’un simgelerinden biri olan Kız Kulesi’nin tarihi antik zamanlara, mitolojik hikayelere dayanıyor. Kız Kulesi’nin diğer isimleri de Damalis ve Leandros’dur. Damalis ismi, zamanın Atina kralı Kharis’in karısının adıdır. Damalis ölünce bu sahillere gömülmüş ve kuleye de bu isim verilmiştir.

İstanbul’un fethinden sonra adadaki mevcut kule yıktırılmış yerine ahşap bir kule inşa edilmiştir. 1719’da çıkan bir yangın sonucu ahşap kule küle dönüşmüştür. 1725 yılında şehrin Başmimarı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından kâgir olarak yeniden inşa edilmiştir. Kule üst kısmı değiştirilerek üst tarafa camlı bir köşk ve onun üzerine de kurşunla kaplı bir kubbe eklenmiştir. Ünlü hattat Rakim Efendi kule kapısının üzerindeki mermere Sultan II. Mahmut’un tuğrasını taşıyan bir kitabe yerleştirir. 1857’de Kule’ye tekrar fener ilave edilir ve 1920 yılında fenerin lambası otomatik ışık sistemine kavuşur.

Kız kulesi tarihin akışı içinde; ticari gemilerden vergi toplama, savunma, fener, 1830’daki kolera salgınında karantina hastanesi ve radyo istasyonu olarak birçok farklı amaç için kullanılmıştır. Cumhuriyet’ten sonra bir süre deniz feneri olarak da kullanıldıktan sonra, şimdi restoran ve bar olarak hizmet vermektedir. Çamlıca Seyir Terası şehrin simgesi olma özelliğini Kız Kulesi’nin elinden almaya aday.

Beylerbeyi Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde en güzel mimari örnekleri ermeni mimarların imzasını taşıyor. Beylerbeyi Sarayı da Sultan Abdülaziz tarafından Ermeni mimar Sarkis Balyan’a yaptırılmış. Yazlık saray olarak kullanılan bu yapı Milli Saraylara bağlı ve ziyarete açık.

Hababam Sınıfı Müzesi

Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eserinden uyarlanan Ertem Eğilmez’in imzasını taşıyan Hababam Sınıfı filmlerinin çekildiği okulun müze olduğunu ve ziyarete açık olduğunu biliyor muydunuz ? Müze, Adile Sultan Kasrı içinde bulunuyor. Çamlıca Seyir Terasında şehri izledikten sonra arka bahçesinde dolaşmak iyi gelecektir.

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Burası tam olarak müze olmasa da gezilmeye ve görülmeye değer. Dünyanın birçok yerinden toplanan uçurtmalar meraklısı için bekliyor.