KONSEPT OTELLER

Otel seçimi yaparken ücrete nelerin dahil olduğu önemli bir kriterdir. Burada da karşımıza bilmediğimiz ya da hep kafa karıştıran bazı kavramlar çıkıyor. Google’da konsept otellerle ilgili arama yaparken temalı oteller sıralanıyor. Aslında turizm sözlüğüne göre konsept kavramı, konaklama ücretine nelerin dahil olduğu, konaklanılan firmanın hangi hizmetleri verdiğini anlatır.

Otel konseptleri Yani Konsept Oteller Nelerdir?

  1. Oda + Kahvaltı Konsepti: Bu pakette konaklama ücretine oda ücreti ve sadece kahvaltı dahildir. Bunların dışında yapılan diğer harcamalar ya da alınan hizmetler ayrı faturalandırılır ve otelden çıkış zamanı ödenir. Bu konsept oteller, genellikle merkez şehir ve butik oteller olarak isimlendirilir.
  2. Yarım Pansiyon Konsept: Bütün konseptlerde olduğu gibi oda konaklaması sabittir. Şehir oteli olarak adlandırılan otellerde uygulanır. Tatil yöresinde bulunan oteller sadece kış sezonunda bu konsepti uygular. Bunun yanında konaklama ücretine dahil olan akşam yemeği ve sabah kahvaltısıdır. Kahvaltı ve yemek dışında yapılan harcamalar ya da alınan hizmetler otelden çıkış yapacağınız zaman faturanıza eklenir. İş nedeniyle seyahat edenler, toplantı otellerinde konaklayanlar bu konsepte yabancı değillerdir.
  3. Her Şey Dahil Konaklama: Yıldızlı ve büyük otellerde yani tatil otellerinde uygulanan bu konseptte, konaklama ücreti, kahvaltı ve akşam yemeğinin yanında yapılan harcamalar da anlaşmaya dahildir. Ayrıca faturalandırma yapılmaz. Bazı konsept otellerde, misafirler için düzenlenen aktiviteler ve odaya servis ücretlendirilmesi yapılabilir.
  4. Tam Pansiyon: Bu konseptin içerisinde sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği bulunur. Otelden otele değişen gün içerisinde yapılan bedava çay servisi uygulaması da vardır. Genel olarak alkolsüz içecekler ve ikramlar ücretlendirilmezken alkollü içecekler faturaya eklenir. Bazı otellerde de ücretli ve ücretsiz içeceklerin saatleri otel yönetimi tarafından belirlenir.
  5. Ultra Her Şey Dahil: Bu konsept otellerde son zamanlarda sıkça uygulanmaya başlandı. Konseptin her şey dahil paketinden farklı olarak geç kahvaltı, ikindi yemeği mevcuttur. Akşam yemeğindeki alkollü veya alkolsüz içecekler de konaklamaya dahildir. Otele ait bazı aktivitelerden ücretsiz faydalanma avantajı da verilir. Bu paketin amacı daha çok otelden ayrılmadan vakit geçirmektir. Deluxe otel olarak isimlendirilirler.
  6. Sadece Oda: Konaklama ücretine sadece oda dahildir. Bu tarz konsept otellerde misafir sadece odanın ücretini öder. Dilerse ücretini ödeyip kahvaltı servisinden faydalanabilir.