İyi Bir Sunum Hazırlamanın 5 Püf Noktası!

İş toplantı oteli Crowne Plaza Oryapark olarak sunum hazırlamakta zorlananlar için işlerini kolaylaştıracak 5 püf noktayı söylüyoruz!

İş toplantı oteli arayışınızda ihtiyacınıza uygun ve gereksinimlerinizi karşılayacak olan Crowne Plaza Oryapark’ta en efektif şekilde, başarılı işlere imza atmak için iyi bir sunum da hazırlamanız gerekir. Gündemi doğru yönetmenize de fayda sağlayacak olan bir sunum ile hem patronlarınızda hem de potansiyel ya da mevcut müşterilerinizde çok güçlü bir iz bırakabilirsiniz.

Storyboardlar Hazırlayın

 Sunuma konu olan gündeminizi bir hikaye gibi düşünebilirsiniz. Her hikayenin giriş – gelişme ve sonuç olmak üzere 3 ana parçası bulunur. Bu parçaları sunumunuzda işleyin. Sunumun akışını bu şekilde oluşturduğunuzda dinleyicilerin sizi takip etmesi kolaylaşır. Bir de buna etkili bir anlatımı eklediğinizde hem profesyonel hem de etkili bir sunum yapmış olursunuz.

Her Slaytta Bir Başlığa Yer Verin

 İş toplantı otelinde yapacağınız sunumun etkili olmasını sağlayacak noktalardan biri de konuya olan hakimiyetinizdir. Ortamdaki insanların dikkatini kendi üzerinizde toplamanız gerekir. Bunun için de slayt üzerinde görünen konu ile anlattığınız eşleşmelidir. Slayt üzerinde birden çok başlık yer alırsa sizi dinleyenler anlatacaklarınızın hepsini siz anlatmadan görmüş olur ve dikkatleri bölünür. Bu yüzden her slayta tek bir başlık koymanızda fayda var.

Görselin Gücüne İnanın

 Sunum yapmak demek aslında sözlü anlatımı görselleştirmek demek, aynı zamanda. Bu yüzden yapacağınız sunumda görsellerin etkili olacağından şüpheniz olmasın. Bu konuya gereken zamanı ayırın. İş toplantı otelinde dev bir perde üstüne yansıyan slaytta görünen görsel ile anlattıklarınızın uyumu konuyu çok daha etkili bir şekilde aktarabilmeniz anlamına gelir. Görsellerinizi anlatacaklarınıza uygun olarak seçmek kadar yüksek çözünürlük kalitesinde olmasına da özen göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Slaytlara Kitap Yazmayın

 Her slayt için belirlediğiniz başlık ne ise, o başlık için gereken en vurucu ve açıklayıcı cümleyi koymaya çalışın. 666 kuralına bağlı olarak; her slaytta en fazla 6 satır, her satırda en fazla 6 kelime ve her 6 slayttan sonra da mutlaka bir görsel gelmelidir. Daha uzun olması halinde sunumu yaptığınız kitle sizi dinlerken bir yandan da görsel olarak karşısında duran yazıları okumaya çalışacağı için konuya vakıf olmakta zorlanabilir. Gereken notlarınız için slayt yapmanızı kolaylaştıran tüm programlarda bulunan not alma barını kullanın. Bu bar slaytta değil, yalnızca sizin tarafınızdan görüleceği için dikkat dağıtmaz.

 

Slaytları Numaralandırın

 Çağın en büyük hazinesi zaman. Herkes ne için, ne kadar zaman harcaması gerektiğini bilmek zorunda. Özellikle de iş dünyasında… Siz de bu altın kuralı ihlal etmeyin; slaytları numaralandırın. Bu sayede dinleyicileriniz slaytın ne kadar süreceğini, bulunduğunuz slayta göre tahminen ne kadar kaldığını bilebilirler. Bu aynı zamanda size de zaman yönetimi için done verir; herhangi bir slaytta fazlaca vakit kaybetmeniz halinde sunumun kalan kısmına göre kaybettiğiniz vakti nasıl tölere edebileceğinizi hesaplamanızı sağlar.

İş toplantı otelinde gerçekleştireceğiniz sunumların daha etkili olmasını sağlayacak bu püf noktaları Crowne Plaza Oryapark’ın eksiksiz ve donanımlı toplantı odalarının kalitesi ile perçinleyebilirsiniz. Siz de 12 farklı toplantı salonu arasından dilediğiniz bir tanesini seçebilir ve toplantınız için hemen ayırtabilirsiniz.

 

 

 

Yorum yap