Crowne Plaza Oryapark’a Yakınlığıyla Bilinen Gezilecek Yerler ve Hikayeleri

Şehirlerin en görkemlisi İstanbul, hayranlık uyandıran tarihi ve görmeye değer birçok farklı noktasıyla yüzyıllardır dünyanın dört bir yanındaki insana ilham oluyor. Crowne Plaza Oryapark, Ataşehir – Ümraniye lokasyonundaki ayrıcalıklı konumu sayesinde İstanbul’un bir sürü önemli tarihi mekanlarına ulaşımı kolaylaştırıyor. Bir sürü mekanın içinden sizin için listelediğimiz camiler ve kiliselere göz atabilir, bu dini yerleri gezmeden evvel bilgilenebilirsiniz.  Otelimizden kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bu önemli dini mekanlar dışında müzeler, eski İstanbul semtleri, spor – sanat – bilim yerleri de bulunmakta!

İstanbul’un Önemli Dini Mekanları

Fransız Katolik Kilisesi: Yapımı 1863 yılında tamamlanan, günümüzde Katolikler ile Süryanilerin ortak olarak kullandığı kilise, Kadıköy’ün Moda semtinde bulunuyor. Gerçek ismi Notre-Dame de L’ Assomption olan kilise, büyüklüğü ve sade tasarımı ile dikkat çekiyor. Yapı doğu ve batı ekseninde inşa edilmiş olup batı cephesinde konsolların olduğu bir cephesi vardır. Batıda yükselen çan kuleleri kilisenin en gösterişli detaylarıdır. Kare kesitli can kuleleri üç kademeden oluşmakta ve kulelerin üstü bir kubbe ile sonlanmaktadır. Bu müthiş yapıya Crowne Plaza Oryapark’tan kısa bir süre içinde ulaşabilir ve gezebilirsiniz.

Ayia Triada Rum Ortodoks Kilisesi: Kadıköy Bahariye Caddesi üzerinde bulunan görkemli kilise, Rum Ortodoks cemaatine aittir. 1899 yılında ibadete açılan kilise, tavanlarındaki dini fresklerle gerçek bir sanat eseridir. 1902’de Patrik III. Yovakim ve Kadıköy Metropoliti Yermenos zamanında yapılmış olan kilisenin, bahçesinde Metropolit Yermanos gömülüdür. Kilisenin adı Baba,Oğul ve Kutsal Ruh’a ithaf edildiği için Kutsal Üçlü’dür. 1900’lü yılların tarihini her metrekaresinde hissedeceğiniz bu kiliseye  kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anadolu Protestan Kilisesi: Kadıköy Çarşı’nın içinde bulunan ve Türkçe ibadet edilen bir Protestan kilisesi olan Anadolu Türk Kilisesi, eski İSKİ binasının yanında yer alıyor. Dış duvarlarındaki renkli resimlerle dikkat çeken kilise, 2001 yılından beri ibadete açıktır.

Mihrimah Sultan Camii: Osmanlı İmparatorluğu’nun en özel mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ın, 1562-1565 yılları arasında inşa ettiği Mihrimah Sultan Camii, Sinan’ın erken dönem eserlerinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman’nın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılmıştır. Vapurdayken bile farkedilen ve gözleri büyüleyen yapısıyla eşsiz bir mimari yapıdır. Üsküdar meydanında yer alan bu camiiye ulaşım Crowne Plaza Oryapark’tan oldukça kolay.

Osmanağa Camii: Kadıköy’de bulunan bu camii bir kubbeye sahip olmamasıyla ünlüdür. Tek şerefeli, küçük bir minaresi olan caminin duvarları, üç sıra tuğla ve bir sıra kesme taş sıraları ile inşa edilmesi özgünlüğünü ortaya koymaktadır.

 

Yorum yap