İstanbul’un Gözde Camileri

Süleymaniye Cami

 

Türkiye’nin en gözde camilerinden biri olan Süleymaniye Cami, mimarisindeki ince ince işlenmiş detayları ve içinde gizli olan sırlarla İstanbul’un simgelerinden biridir. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan caminin inşasına 1550 yılında başlandı ve bitmesi 7 sene sürdü. Bünyesinde mescidin yanı sıra hastane, hamam, medrese, kütüphane gibi yapılar da barındıran cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın isteğiyle klasik Osmanlı mimarisiyle inşa edildi.

Halk arasında “Cevahir Minaresi” diye de anılan caminin minarelerine Mimar Sinan mücevherler koydu. Güneş vurduğunda parlayarak muazzam bir görüntü oluşturan minareler sadece Türkiye’den değil tüm Dünya’dan ziyaretçileri çekmektedir.

Sultanahmet Cami

 

Ayasofya’nın müze haline gelmesiyle birlikte Türkiye’nin ana camisi özelliği kazanan Sultanahmet Cami’nin yapımına 1609 yılında, I. Ahmed zamanında başlandı. 7 yılın sonunda tamamlanan caminin mimarlığını Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa yaptı.

Yapısı itibarı ile en aydınlık mabetlerden biri olan cami, toplamda 260 adet pencere ile aydınlanıyor. Kubbe yüksekliği 43 metre olan caminin kubbe çapı ise 23,5 metredir.

Büyük Çamlıca Camii

İstanbul’un tarihi, kültürel ve mimari açıdan şehrin simgeleri arasına, Süleymaniye Cami ve Sultanahmet Cami’sinin yanına 2019’da açılışı yapılan Büyük Çamlıca Camii de yerini aldı.

Büyük Çamlıca Camii hem günümüz hem de Osmanlı-Bizans döneminden aldığı ilham ile mimarisine şekil verirken toplamda 72 metre yüksekliğindeki ana kubbesiyle İstanbul’da yaşayan 72 milleti ve 34 metre çapındaki kubbesiyle İstanbul şehrini temsil ediyor.

Büyük Çamlıca Camii’nde ibadet alanlarının yanı sıra Türk İslam Eserleri Müzesi, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyeleri ve 3 bin 500 araçlık kapalı otopark bulunuyor. Ses, ışık, havalandırma, güvenlik gibi konulardaki teknik özellik donanımıyla da cami farkını ortaya koyuyor. Bunların yanı sıra camii; herhangi bir afet anında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlandı.

Büyük Çamlıca Camii hem yerli hem de yabancı birçok turist tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Sizler de bu görkemli camiyi ziyaret etmek isterseniz, İstanbul konaklamanız için Crowne Plaza Oryapark’ı seçin, otelin avantajlı konumuyla Büyük Çamlıca Camii ve şehrin diğer tüm simgelerine kolay ulaşın. İstanbul’un tüm güzelliklerini yakından görmek için hemen rezervasyon yaptırın.

 

 

Yorum yap