İstanbul’da İnanç Turizmi

İstanbul’da inanç turizminin yeni gözdesi Büyük Çamlıca Camii’nin bulunduğu Çamlıca semti Üsküdar’a bağlı. Üsküdar da İstanbul’un en eski semtlerinden biri. Öyle ki, Tanzimat Romanları arasında yer alan Recaizade Mahmut Ekrem’in yazdığı “Araba Sevdası” burada geçmektedir. Biraz daha yakın tarihte Milli Mücadele zamanı yazarlarımızdan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun eseri “Nur Baba” da bugünkü Nur Baba Sokağı olarak da bilinen “Emniyet Sokak” da geçmektedir.

Büyük Çamlıca Camii, ismini semtten alıyor. Eskilerin aktardığına göre de Küçük Çamlıca’nın ismi “Bulgurlu Dağı”ymış. Çamlıca semti İstanbul’un en ünlü semtlerinden bir tanesi. Özelliği de en yüksek tepesi olması ve İstanbul’u 360 derece panoramik olarak ayaklar altına alıyor. İstanbul’a şehir dışından gelen misafirler buraya hayran kalıyor. Crowne Plaza Oryapark hem Büyük Çamlıca Camii’ne hem de Çamlıca Tepesi’ne çok yakın.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u Fethi ile İstanbul’un yeni yüzü Üsküdar olmuş. Üsküdar Çamlıca Semti’nde eskiden dervişlerin kapanıp çile çektiği “Çilehaneler” bulunurmuş. Tekkelerin de çokluğu da hemen hemen her sokak isminde “Tekke” bulunmasından anlaşılıyor.

Uhrevi özelliklerini kaybetmeyen semtin en ünlü Camisi “Mihrimah Camii” idi. Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı için yaptığı camii 1547’de yapmıştır. Caminin kubbesi üç yandan yarım kubbelerle desteklenmiştir, ama ön cephede yarım kubbe yoktur. Mimar Sinan bu tekniği ilk defa Mihrimah Camii’nde denemiştir.

Crowne Plaza Oryapark’tan ulaşım çok kolay. Misafirlerimiz, Ataşehir bölgesine yakınlığı ile de trafiğe takılmadan rahat rahat seyahat edebilir.

İnanç turizminin yeni yüzü Büyük Çamlı Camii 2016 yılında Kadir Gecesi’nde ibadete açıldı. Osmanlı Mimarisi’nin izlerini taşıyor. Camii de aynı zamanda kütüphane ve sergi salonu da bulunuyor.

Üsküdar’da ziyaret edilecek bir diğer yapı Kız Kulesi. Crowne Plaza ile arasındaki yakın mesafesi ile bu eşsiz yapıyı görmek çok kolay.

İstanbul’un hala canlı tarihini görebileceğiniz diğer yapılar Avrupa Yakası’nda. Ayasofya ve Sultanahmet Camii de inanç turizmi kapsamında turist çekiyor.

İstanbul’da inanç turizmi kapsamında başta Büyük Çamlıca Camii olmak üzere ziyaret edilmesi gereken birbirinden önemli camiiler vardır. Ziyaretiniz kapsamında misafirliğinizi merkezi lokasyonu sayesinde kolay ulaşım sağlayabileceğiniz Crowne Plaza Oryapark’ta geçirebilirsiniz.

Yorum yap