İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan İstanbul, zaman içinde yıpranmış ve karmaşık hale gelmiş olsa da, bir yerlerinde hala saflığını ve o eski güzelliğini koruyor. Bu yerler, bazen gözümüzün önünde, her gün önünden geçip gittiğimiz yerler; bazense varlığından haberdar bile olmadığımız ücra köşeler. Günlük hayatın koşuşturması ve stresi içinde İstanbul’un güzelliğine ve görkemli tarihine haksızlık ediyoruz. Oysa İstanbul, bundan çok daha fazlası demek. Biz de bu yüzden, İstanbul’da görülmesi  gereken yerleri sizin için toparladık; çünkü bu güzel şehre biraz da o özel ve güzel yanından bakmanızı istiyoruz.

1) Moda

Tartışmaya açık olmaksızın, İstanbul’un en şahsına münhasır yerlerinin başında Kadıköy’ün geldiğini söyleyebiliriz. Her köşesinde farklı bir sürprizin sizi beklediği Kadıköy, Moda gibi son derece sıcak bir semti de içinde barındırır. Moda’da, farklı ve samimi bir yaşam tarzı vardır. Komşuluklar yaşar, sokaklar hala nostalji kokar. Dilerseniz nostaljik travmayla da kısa bir tura çıkabileceğiniz Moda, cıvıl cıvıl sahiliyle yaz günleri özellikle gençlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. İskeleye inerken sol tarafınızda kalan Koço Restoran’ın bahçesinde, Aya Ekaterina ayazması adında gizli ve küçük bir Rum ayazması olduğunu hatırlatıyor, bu gizemli mekanı mutlaka görmeniz gerektiğine inanıyoruz.

2) Anadolu Kavağı

İstanbul’da kalan son köylerinden biri olan Anadolu Kavağı, cennetten bir parça gibi. İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e açılan bölümünde bulunan Anadolu Kavağı, Anadolu Yakası’nda mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Yeşillikler içindeki bu köy, az nüfusu ve balıkçı restoranları ile, harika bir gün geçirmek için ideal. Yakınlarda bulunan Yoros Kalesi ve Yuşa Tepesi de, buraya gelmişken uğramanız gereken yerler. Anadolu Kavağı’na, Eminönü’nden kalkan şehir hatları vapuruyla gidebileceğiniz gibi, şahsi arabanızla ulaşmak, rahat dolaşmak açısından daha rahat olacaktır.

3) Mihrabat Korusu

Hiç İstanbul’dan ayrılmadan, İstanbul’un dışında hissetmeyi istediniz mi? Kanlıca sırtlarındaki Mihrabat Korusu, size bu fırsatı veriyor. Arkanıza yaslanın, Boğaz’ın yeşil tepelerinden esen rüzgarı içinize çekin, işte gerçek huzur bu… İki Boğaz köprüsünü aynı anda görmenizi mümkün kılan muhteşem manzarası ile Mihrabat Korusu, aynı zamanda güzel bir kahvaltı mekanı. Gitmişken, Kanlıca yoğurdunu denemeyi de unutmayın.

4) İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de İstanbul Oyuncak Müzesi. 2005 yılında, yazar ve şair Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, sizi çocukluğunuzun oyuncaklarıyla bir araya getiriyor. İçeri girer girmez, eski oyuncakların kokusu sizi karşılıyor. Kadıköy’ün Göztepe mahallesinde bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi, yalnızca çocuklara değil, yetişkinlere de hitap ediyor.

5) Arnavutköy

Sahildeki balıkçılarıyla ve denizdeki ters akıntısıyla ünlü Arnavutköy, Beşiktaş’a bağlı bir Boğaz semti. Özellikle ara sokaklarında dolaşmanın çok zevkli olduğu bu semt, eski zamanlarda genellikle gayrımüslimlerin yaşadığı bir yerdi. Son 50 yıl içinde yaşanan göçle birlikte demografik yapısı değişen Arnavutköy, halen daha sakinliğini ve sadeliğini koruyan bölgelerden biri İstanbul’da.

6) Aşiyan Müzesi

Bebek tepelerinde bulunan ve Rumeli Hisarı’nın komşusu olan Aşiyan Müzesi, aslında şair Tevfik Fikret’in evi. Mimarisini ve planlarını Tevfik Fikret’in çizdiği bu villa, 1906 yılında yapıldı ve Fikret vefat edene dek bu muhteşem manzaralı evde yaşadı. Ölümünden sonra müzeye çevrilen bu ev, manzarası ile hayranlık uyandırıyor. Bebek’e geldiğiniz bir gün, mutlaka bu eşsiz müzeyi ziyaret edin, pişman olmazsınız.

7) Soğukçeşme Sokağı

İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken yerler listesinde mutlaka kendine yer bulması gerektiğine inandığımız bir başka güzellik ise Soğukçeşme Sokağı. Osmanlı mimarisiyle bezenmiş bu şirin sokakta, kendinizi yüzyıllar öncesinin İstanbulu’nda ya da bir film setinde gibi hissedebilirsiniz. Sıralı ve renkli evleriyle dikkat çeken bu tarihi sokak, fotoğraf çekmeyi sevenleri de mutlu edecektir.

8) Çiçek Pasajı

Eski İstanbulluların anlata anlata bitiremediği, takım elbisesiz çıkılamayan Beyoğlu’nda, bir zamanlar Çiçek Pasajı efsanesi vardı. Zamanla insanların daha az uğradığı, hatta bazılarının bilmediği bir yer haline gelmiş olsa da, ruhunu ve kendine ait dokusunu hala koruyabilen yerlerden biri Çiçek Pasajı. Restoranlarda oturmasanız bile, bir kez ziyaret ederek pasajın havasını solumanız gerektiğine inanıyoruz.

9) Arkeoloji Müzeleri

Yalnızca görebildiğimiz tarihi eserlerle değil, yerin altındaki sır dolu tarihiyle de ilgi çeken İstanbul, Sultanahmet’te bulunan Arkeoloji Müzeleri’nde, size başka bir yüzünü gösteriyor. 3 binadan oluşan ve tamamını dolaşması neredeyse bir gün süren Arkeoloji Müzeleri, hem çocuklar hem de yetişkinler için muhteşem bir yer. İstanbul’da yaşayıp da burayı görmediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Dilerseniz, huzur dolu bahçesinde kitap okuyabileceğinizi de ekleyelim.

Yorum yap