Toplantı Oteli Crowne Plaza Oryapark’ta İngilizce Toplantıları Efektif Geçirmenin 4 Yolu

Yabancı şirketlerle iş yapıyorsanız ingilizce geçecek toplantılar kaçınılmaz demektir. Ana dilimizde gerçekleştirdiğimiz toplantılarda bile anlaşmazlıklar oluşabiliyorken, yabancı bir dilde ne kadar hakim olursak olalım hata yapmamız olasıdır. Başka kültürlerden insanlarla aynı masaya otururken saygı seviyesinin hangi seviyede tutulacağına karar verilmesi gibi süreçler toplantıların bel kemiğini oluşturur. Aynı zamanda, iş ahlakı çerçevesinde davranışların belirlenmesi gibi hususlara da dikkat edilmesi gerekir.

Crowne Plaza Oryapark, birbirinden farklı toplantı salonlarıyla efektif toplantıların Anadolu Yakası’ndaki en gözde merkezi. Yabancı müşterilerinizle toplantılarınızı gerçekleştirirken size yardımcı olabilecek bazı püf noktaları listeledik.

Araştırma Yapmanın Önemi

Farklı kültürlerle aynı masayı oturmak, farklı gelenekler ile tanışmaktır. En basit örnek olarak, bir çinli ile el sıkışmanız bile çok önemlidir. Toplantınızı gerçekleştireceğiniz müşterilerinizin gelenekleri, kültürü ve tarihi hakkında toplantı öncesi araştırma yapmak karşınızdaki kişileri tanımanın ilk adımıdır. Müşterinizin ülkesine ve kültürüne olan ilginiz ile karşı tarafı etkiler ve toplantıların daha olumlu başlamasını sağlarsınız.

Herkesi Dahil Etmek

Farklı ülkelerden müşterilerinizle toplantı yaparken bazı durumlarda herkes toplantıya katılamayabilir. Toplantılarda bu gibi durumlar oluşması durumunda tele konferans veya online  katılım sağlayacak platformlar kullanılarak bütünlük sağlanabilir. Fakat, toplantı odasındaki kişiler birbirlerinin ses tonlarını, yüzlerini göreceği ve yüzyüze konuşacakları için daha samimi bir iletişim sağlanırken tele konferansla katılan katılımcılar bu durumun dışında kalabilirler. Dolayısıyla mümkün olduğunca herkesin katılabilmesini sağlayın.

Toplantı Saati

Toplantı saatinin belirlenmesi , toplantının verimliliği için oldukça önemlidir. Yabancı müşterilerinizin ülkesi ile Türkiye arasındaki olası saat farklılıkları göz önüne alınmalıdır. İki ülke arasındaki saat farkından dolayı ortaya çıkacak zorlukları müşteriniz ile paylaşın. İş saatleri dışında toplantı yapma zahmetini eşit bir şekilde paylaşarak, karşı tarafa bu projeyi almak için ne kadar istekli olduğunuzu gösterin.

Doğru İletişim

Kendinizi dilediğiniz şekilde ifade edemediğinizde ve elinizdeki bilgiyi doğru ve etkili bir dil ile karşı tarafa aktaramadığınızda ister istemez bir gerginlik hissedersiniz. Tüm katılımcıların görüşlerini tam ve rahat bir şekilde ifade etmeleri için ortak dili akıcı bir şekilde konuşan ve konuyu bilen bir kişiyi görevlendirin. Açık ve net şekilde kendinizi ifade ederek ileride yanlış anlaşılmaların veya sürprizlerin meydana gelmesini engeller ve çok daha uyumlu bir çalışma ortamı yaratırsınız.

Yorum yap