Hamamın Sağlığa Faydaları

En eski Osmanlı geleneklerinden biri olan hamam, halen daha hem Anadolu’da hem de şehirlerde yaşayan bir Türk adeti. Eski zamanlarda insanların en önemli sosyalleşme alanlarından biri olan hamam, günümüzde küçük yerler dışında bu amaçla ziyaret edilmiyor. Şehir yaşamında hamam, daha çok sağlığa olan faydaları ile ön plana çıkıyor.

Yaşam standartlarının yüksek olmadığı ve herkesin evinde yıkanma şansının bulunmadığı zamanlarda, hamamlar gerçekten de çok değerli yerlerdi. Günümüzde haliyle hamama giden insan sayısında bir düşüş var; fakat hamamın sağlığa faydaları düşünüldüğünde, ayda en azından bir kere hamama giderek kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

Hamamın bilinen en önemli faydalarından biri, vücuttan atılamayan maddelerin atılımını sağlamasıdır. Hamama girdiğinizde, cildinizdeki gözenekler açılır, deriniz temizlenir. Hamam, cildin güzelleşmesine katkı sağladığı gibi, cildin aynı zamanda sağlıklı bir şekilde nemlenmesini ve yumuşamasını da sağlar.

Düzenli olarak hamamda yıkanan insanların, geceleri daha güzel bir uyku çektiğini duymuşsunuzdur. Hamamın sıcaklığı ve dingin ortamı, kendinizi rahatlamış hissetmenizi sağlar; bu da uykunuzu getirir. Özellikle uyku sorunu çekenlerin, hamamla tanışmasının zamanı gelmiş olabilir!

Hamamların bilinen bir başka yararı da, mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını sağlamasıdır. Hamamda kaldığınız süre boyunca ve hamamdan çıktıktan sonra, kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Mutluluğunuzu arttırmak için, eski zamanlarda yapıldığı gibi, arkadaşlarınızı yanına alabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Hamam yararları saymakla bitmiyor. Hamamın mucizevi yararlarından bir diğeri de, hamamdaki buharın etkisiyle yağ yakımının hızlanmasıdır. Kilo vermekte zorluk yaşayanlar, düzenli bir şekilde hamama giderek, kilo verme sürecini hızlandırabilirler. Tabii beslenmenizi düzenlemeniz gerektiğini de unutmayın.

Hamamların temizliğinden şüphesi olanlar için de, modern mimariyle geleneksel hamamı birleştiren otellerin hamamlarını tavsiye edebiliriz. Profesyonel masaj servislerinin de olduğu otellerde, hem hamamın faydalarından geri kalmazsınız hem de hamam keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Yorum yap