Crowne Plaza Oryapark’ın Hamamı ve Hamamın Faydaları

Türk kültüründe hamamın yeri bir başkadır. İstanbullular içinse hamamın yeri apayrıdır. 17. yüzyılda yalnız İstanbul’da 168 adet çarşı hamamı bulunduğu zamanların olduğu düşünülünce hamam kültürünün önemi ve İstanbul’a kattığı değeri daha iyi anlaşılabilir.

Her biri tek başına mimari bir değer taşıyan İstanbul hamamlarının birçoğu günümüzde hala yapısı bozulmadan ufak restoreler yapılarak 17.yüzyıldan bu güne kadar gelmiştir.

Hamamlar, kültürümüz için ‘banyo’ olmaktan daha fazlasını temsil eder. Kişisel banyoların olmadığı dönemlerde hamamlar, insanların birlikte yıkanıp birbirlerini tanıdıkları hatta kız alıp verdikleri önemli bir birleşme noktasıdır da.

Hamamların eşsiz bir mimarı yapısı olduğunu da unutmamak gerek. Göbek taşı olarak bilinen, kişilerin ter attığı mermer alanı hamamın merkezi ve olmazsa olmazıdır. Hamamın altında bir ateş yanar. Ateşten yükselen alev ve duman, mermer zeminin altındaki özel yollardan geçer, duvarlardan içeri girer, tüteklik adı verilen bacadan çıkar. Ocağın dip kısmındaki birkaç kanal, hamamın yıkanma yerinin ortasındaki göbek taşının altına kadar uzanır.

Hem fiziksel hem ruhsal rahatlama sağlayan hamamın insanlar üzerindeki olumlu etkileri hala araştırılmaya devam ediliyor. Suyun  verdiği dinginlik ve hamam atmosferinin enerjisi, insanları rahatlatan unsurlar arasında yer almakta. Peki hepsi bu kadar mı?

Hamamın başlıca etkileri:

Mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayarak seratonin seviyesini arttırır. Mutluluk hormonunun salgılanmasıyla beden dinlenir ve zihniniz tüm gün açık olur.

Ölü deri, hamama giderek atılır, yenilenme sağlanır. Böylelikle bedeniniz daha fazla oksijen alarak rahatlar.

Hamamlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Hamamın içerisindeki sıcaklık, kandaki savunma hücrelerinin artmasına yardımcı olarak vücudun mikroplarla baş etmesini sağlamaktadır.

Hamamdaki sıcak hava, eklemleri açması sebebiyle bir sürü eklem rahatsızlığının tedavisinde kullanılıyor. Romatizma gibi hastalıkların ağrılarını zayıflatma özelliğine sahip olan hamam, önerilen geleneksel tedavilerin içinde yer alıyor.

Sinüs tıkanmasının da çözümü hamamda! Hamamın sıcak havasının fayda sağladığı şeylerden biri de sinüs tıkanıklığı olarak biliniyor. İçerideki buhar sayesinde sinüs tıkanıklığının açılması kolaylaşıyor. Ciğerleri de temizleyerek nefes almayı koalylaştıran etkisiyle hamam bu gibi sorunlara ideal çözüm olmaya devam ediyor.

Yorum yap