Çamlıca Seyir Terası ve Türkiye’deki Seyir Terasları

Seyir terası terim olarak, köprü döşemesinden yüksek tutulan, kitabe köşkü ile genellikle karşılıklı olarak inşa edilen, taş sedirli bir dinlenme  yeri ve seyirlik alanı anlamına geliyor. En azından kara yolları terimleri sözlüğünde bu şekilde açıklanıyor. Genel olarak ise seyir terası, manzara izlemek için çıkılan yer olarak dilimize yerleşmiş durumda. İstanbul Çamlıca Seyir Terası da bu amaçla inşa edildi. Çıkması cesaret isteyen ama çıkınca da manzarasıyla büyüleyen Türkiye’deki diğer seyir teraslarına bir göz atalım.

Safranbolu Seyir Terası Kristal Teras: Safrabolu’da ağaçların içinden viraj alarak çıkılan bu terasta Kastamonu ve Safranbolu’nun bütün güzelliğini görebiliyorsunuz. Işıklandırma sistemi ile akşamları da eşsiz bir manzara ziyafeti sunan terasın karşısına yapay şelale yapımı için çalışmalar da başladı. Çamlıca Seyir Terası’nın yüksekliği 185 metre iken buranın yüksekliği 85 metre.

Artvin Hatila Vadisi Cam Teras: Hatila Deresi’nden 220 metre yükseklikte bulunan cam teras. Çamlıca Seyir Terası’ndan daha yüksek bir yapı. Rakımı 490 metre. Dağlık bir bölgede kurulmuş. Ülkemizdeki en yüksek cam teras olma özelliği taşıyor. Teras, Sıkıldım Kayası mevkiine yapılmış. Bu kayayı Rusların yaptığı biliniyor. Artvin Hatila Vadisi Cam Terası, kaya birleşiminden itibaren en ve boy olarak yaklaşık 15 metrelik bir alanı kaplıyor. Uzunluğu 7 metre genişliği ise 7.5 metre. Toplam kapladığı alan ise 50 metrekare.

Kastamonu Çatak Kanyonu Cam Teras: Seyir terasları genellikle dağlık bölgelerde yapılır. Kayaların üzerine inşa edilir. İstanbul’daki Çamlıca Seyir Terası ve Safir Seyir Terası dışında ülkemizdeki bütün teraslar bu şekilde. 2017 tarihinde inşaatına başlamam kanyon, 4 Eylül’de ilk ziyaretçilerini almaya başladı. Yaklaşık  25 ton metal, 10 ton cam ağırlığı olan teras, 60 tonluk ağırlığı ile boşluk üzerinde duruyor.

Malatya Levent Vadisi Seyir Terası: Farklı seyir teraslarından biri de Malatya’da. Kayalıkların üzerine yapılmış. 65 milyon yıllık geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yer alıyor.

İstanbul Safir Seyir Terası: Türkiye’nin farklı yerlerinde seyir terasları var. Bu teraslardan şehir manzarası izleniyor. İstanbul gibi bir mega kentte de hem Çamlıca Seyir Terası var hem de Safir AVM’nin seyir terası. Asansörle çıkılan bu terasta bütün İstanbul ayağınızın altında.