Büyük Çamlıca Cami’ye Yakın Konaklama Keyfi Crowne Plaza Oryapark’ta

Büyük Çamlıca Cami

İbadete açıldığından beri hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi oldu. Peki, onu bu kadar özel yapan nedir?

Büyük Çamlıca Cami özelliklerinden haberdar olunca İstanbul’da ilk görmeniz gereken yerlerden biri olduğunu düşünmemeniz mümkün değil. Mimarisinde yer alan büyüleyici detaylar onu, Selimiye, Sultanahmet, Süleymaniye tarihi ile ünlü camiler gibi görülmeye layık kılıyor. İstanbul’da konaklayacağınız süre boyunca pek çok güzel destinasyonu gezebilmenize olanak tanıyacak merkezi konumu ile Crowne Plaza Oryapark, Büyük Çamlıca Cami’ye de yakın bulunuyor.

 

Türkiye’nin En Büyük Camisi

 

Toplamda 57 bin 500 metrekarelik bir alana kurulu olan Büyük Çamlıca Cami’sinin toplam inşaat alanı ise 350 bin metrekareyi buluyor. Bu da onu Türkiye’deki en büyük cami yapıyor. Konumu ile birlikte bu büyüklükte olması da caminin İstanbul’un her köşesinden görüülebilmesini sağlıyor.

 

Büyük Çamlıca Cami’sinde aynı anda 8 cenaze namazının kılınması mümkün oluyor. Bununla birlikte halı serili olan alanında 25 bin olmak üzere caminin diğer bölümleri de kullanıldığı zaman aynı anda 63 bin kişi ibadet edebiliyor.

 

Nanoteknolojinin mimarisinde çokça kullanıldığı camide bulunan 3 parçadan oluşan alem de 3.12 metre genişlik, 7.77 metre uzunluk ve 4.5 ton ağırlık ile dünyanın en büyük alemi olma özelliğine sahip bulunuyor.

 

İslam Dini Her Köşesinden Yansıyor

 

Büyük Çamlıca Cami yalnızca bir cami olarak değil, kullanılan işlemelerinde ve mimari detaylarında da hem islam dininden alıntılar hem de tarihe göndermeler yapıyor. 6 minaresi bulunan cami İslam dininin 6 şartını temsil ederken, 107,1 metre yüksekliğinde bulunan 4 tanesi 1071 yılında kazanılan Malazgirt Zaferi’ni simgeliyor.

 

Büyük Çamlıca Cami’nin 72 metre yüksekliğindeki kubbesi Türkiye’de yaşayan 72 milleti vurgularken, 34 metre uzunluğundaki çapı da İstanbul’un sembolü olarak belirlenmiş bulunuyor.

 

Büyük Çamlıca Cami’sinin mermerle kaplanan taç kapısı ihtişamlı bir mimari örneği oluşturuyor. Kapının iç tarafında Kassas Suresi’nden bir ayetin yer alırken, kubbenin iç yüzeyinde ise 16 Osmanlı padişahına ithafen Allah’ın 16 ismi yazılı bulunuyor.

 

Daha pek çok ince detay ile her köşesi zenginleştirilmiş olan cami engelli dostu mimariye sahip bulunuyor. İbadet alanının yanı sıra 11 bin metrekarelik müzeye, el sanatlarının görülebildiği 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisine, 3 bin metrekarelik kütüphane ile bin kişilik konferans salonuna da sahip bulunuyor.

 

Kapalı otopark alanı da bulunan Büyük Çamlıca Cami İstanbul’un görülmeye değer mimari harikaları arasında yerini alıyor. Siz de bu ve daha pek çok noktayı gezmek üzere İstanbul’a geliyorsanız konaklama için seçeceğiniz en doğru adres Crowne Plaza Oryapark!

 

Havalimanı ile birlikte İstanbul’un pek çok noktasına kolayca ulaşabileceğiniz Crowne Plaza Oryapark’ta kusursuz bir konaklama deneyimi yaşamak hemen rezervasyonunuzu yaptırın.

Yorum yap