Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dünyanın küreselleşmesi, kültürler arası etkileşimi ve kültürlerin birbirine olan benzerliğini arttırmaya başladı. Farklı ülkelere ve kültürlere has müzikler, giysiler, yiyecekler ve sosyal davranışlar, dünyanın dört bir yanında görülebilir hale geldi. Kimileri bundan şikayetçi olsa da, kimseye bir zararı olmayan, aksine fayda sağlayabilecek yeniliklerden çekinmenin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Baby Shower etkinliği de bunlardan biri. Baby Shower partisini hiç duymamış veya hakkında az bilgiye sahip olanlar için, “Baby Shower nedir?” sorusunu bu yazımızda cevaplamak istiyoruz.

Baby Shower’ın, daha çok Amerika’da yapılan ve dünyanın çeşitli bölgelerine oradan yayılan bir uygulama olduğunu söylemek mümkün. Hollywood filmlerinden ve yabancı dizilerden aşina olabileceğiniz Baby Shower, aslında anne adayı kadınlara, en yakın arkadaşının veya arkadaşlarının düzenlediği küçük bir partidir. Bilindiği üzere, hamilelik süreci, özellikle doğuma 3-4 ay kala anne için yorucu olmaya başlayabilir. Fiziksel ve psikolojik açıdan yeni bir döneme girecek olan anne adayına ve özellikle de doğacak olan bebeğine, güzel bir hatıra bırakma amacı taşıyan Baby Shower etkinliğinde, anneye ve bebeğine güzel hediyeler alınır.

Yani, bu etkinlik aslında annenin düzenlediği bir davet değil; aksine, ona yapılan bir sürprizdir. Fakat, ülkemizde, anne adayları kendileri de Baby Shower partisi düzenlemek isteyebiliyor. Bu da elbette bir tercihtir. Baby Shower organizasyonlarında, anne adayının doğuma yönelik eksikleri belirlenerek, bunlar, arkadaşları tarafından hediye olarak verilir. Bununla, anne adayının maddi yükünün de hafifletilmesi amaçlanır. Aynı zamanda, kayda alınan bu tatlı ve güzel gün, bebek büyüdüğünde hem ona hem de annesine çok hoş bir anı olmuş olur. Bu yönden bakıldığında, Baby Shower’ın Türk gelenekleri ve yardımlaşma ruhu ile ne kadar uyumlu olduğu anlaşılabilir.

Peki, Baby Shower organizasyonlarında neler yapılır? Bu, tabii ki kültürden kültüre değişebilecek bir olgu olmakla birlikte, isteğe göre şekillenebilir. Hamilelikle alakalı oyunlar oynamak son derece keyifli olabilir. “Anne adayını en iyi kim tanıyor?” sorusunun olduğu bir kart hazırlanarak, davetlilere dağıtılabilir ve en çok puanı toplayan katılımcıya minik bir hediye verilebilir. Baby Shower partilerinde her zaman bir konsept belirlenir ve her şey ona göre düzenlenir. Bu konseptten yola çıkarak da küçük oyunlar hazırlayabilirsiniz; bu, biraz da sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durum. Bunun bir kuralı olduğunu söyleyemeyiz.

Tabii ki, birbirinden güzel yiyecek ikramları da, her buluşmamızda olduğu gibi eksik olmamalıdır. Tatlı-tuzlu karışık atıştırmalıklar ve bir de pasta hazırlanabilir. Pasta kesmek de Baby Shower geleneklerinden bir tanesidir. Yine eğlenceli fakat fazla gürültülü olmayan müziklerle, bugünü daha da neşeli hale getirebilirsiniz. Aslında, genel anlamda bu günle ilgili yapabilecekleriniz tamamen zevkinize ve konseptinize bağlı. Nasıl eğlenmek istiyorsanız onu yapın…

Yorum yap