Alışveriş Merkezi Tarihi

Zaman geçtikçe yıllar ilerledikçe dünya değişiyor. Yeni bir şekil alıyor. Buna bağlı olarak bizim de tüketim alışkanlıklarımız değişiyor. Mesela bundan 3 sene öncesine kadar Emaar Square yoktu.

Her şeye en baştan başlarsak, Bizans İstanbul’unda “arasta” adı verilen çarşılar halkın alışveriş yaptığı yerlerdi. Osmanlı İstanbul’unda arasta adı verilen yapıların ismi “bedesten” oldu. Zamanla İstanbul büyüdükçe Eminönü Mısır Çarşısı olarak da bilinen Kapalıçarşı bugünkü alışveriş merkezlerinin yerini tutuyordu. Aynı şekilde Beyazıt’taki Kapalıçarşı da gözde alışveriş merkezlerinden biriydi. Buralar ve hamamlar aynı zamanda halkın sosyalleştiği alanlardı.

Yazar Doğan Hızlan bir gazete yazısında dünyanın ilk AVM’si olarak Kapalıçarşı’yı kabul ettiğini ifade etmiş. Hatta okurlarına Atilla Özbey’in Dünden Bugüne Kapalıçarşı İstanbul kitabını önermiş.  Kapalıçarşı’nın tarihi ile ilgili tarihi birçok bilgiyi bulabileceklerini dile getirmiş. Kapalıçarşı’dan sonra modern alışveriş merkezleri İstanbul’da 19.YY’da Batı’nın da etkisiyle açılan pasajlar oldu. Tanzimat ile gelen yenileşme hareketleri Beyoğlu’nu yani Pera’yı gözde mekan yaptı. Pasajlar bugünkü alışveriş merkezlerine benzer yapıdalar. Yan yana dizili dükkanların yanında sokaklar/ caddeleri birleştirmek gibi bir özellikleri de var. Yani bir nevi tünel görevi görüyor.

En Çok Alışveriş Merkezi İstanbul’da

Emaar Square gibi büyük alışveriş merkezleri İstanbul’da 1990 yılında açılmaya başladı. Zamanla diğer şehirlerde de alışveriş merkezleri açıldı. Bugün Avm pastasındaki en büyük pay İstanbul’a ait.

Tüketiciler burayı alışveriş yapmak, yemek yemek ve çocuklarını eğlendirmek için tercih ediyor. Özellikle özel günler için yapılan alışverişler için akla ilk gelen Emaar Square gibi alışveriş merkezleri oluyor. Çünkü burada tüketicinin ulaşmak istediği birçok şey bulunuyor. Farklı konseptte mağazalar ve farklı ürünler tüketicinin ilgisini çekiyor. Ziyaret etmek istediği mağazaların aynı çatı altında olması da bir başka sebep.

Yapılan araştırmalara göre alışveriş merkezindeki alışveriş deneyimleri tüketim alışkanlıklarını değiştiriyor.

Alışveriş Merkezleri Kendini Yeniliyor

Alışveriş merkezleri tüketim alışkanlıkları ile birlikte kendini yeniliyor. Çeşitli etkinlikler yaparak AVM’de vakit geçirme zamanları veya AVM’yi tercih etme sebepleri değişiyor. Emaar Square ‘in yaptığı gibi çeşitli konserler, etkinlikler, festivaller düzenleyerek kendine yeni bir profil çiziyor.