Crowne Plaza Oryapark’ın Bahçesinde Yalın Ayak Toprağa Basmanın Yararları

Hepimiz iş hayatı, ev hayatı derken gün içinde bir sürü stresli olayla karşılaşıyoruz, haliyle etkileniyoruz. Bu stresten kurtulmak için bir sürü yok olsa da eski zamanlarda olduğu gibi toprakla bütünleşmek en güzel çözümlerden biri olabilir. Stresli şehir yaşamından biraz olsun uzaklaşıp doğayla bütünleşmeyi arzulayanlar için tasarladığımız bahçemiz sayesinde vücudunuzdaki enerji döngüsünü düzeltmek çok kolay.

Yalın ayak toprağa basmanın faydaları neredeyse herkes tarafından bilinmekte. Son yıllarda toprakta yürümenin faydaları üzerine yapılan bir çok araştırma çıplak ayakla toprak üzerinde yürümenin yaygın vücut ağrısı ve yorgunluğunu azalttığını, vücutta iltihaplanmayı önlediğini hatta uyku düzenine olumlu etki ettiğini ortaya çıkardı. Crowne Plaza Oryapark, büyük bahçesiyle müşterilerinin doğayla arasında bir bağ kurmasına yardım etmekten gurur duyuyor.

Peki Neden Yalın Ayak Toprağa Basmalıyız?

1) Psikolojimize İyi Geliyor

Gaetan Chevalier tarafından yapılan bir araştırmaya göre gün içerisinde en az bir saat boyunca toprak üzerinde çıplak ayakla vakit geçirenler, geçirmeyenlere oranla kendilerini ruhsal açıdan daha rahatlamış hissetiklerini rapor ettiler. Buradan yola çıkarak gün içerinde çıplak ayakla atacağımız bir kaç adım, stres – kaygı gibi bir çok psikolojik sorunda yardımcı tedavi olarak görülebilir.

2) Uyku Kalitemizi Arttırıyor

Çıplak ayakla toprak üstünde yürümek vücuttaki kortizol seviyesini düşürdüğünden dolayı uyku düzenini düzeltmeye yardımcı olur. Vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir hormon olan kortizol, çıplak ayakla toprağa basıldığında vücudu terk ediyor, böylelikle stres, kaygı gibi uyku düzenini etkileyen etkenler ortadan kalkıyor.

3) Kalp Sağlığına İyi Geliyor

Toprak üzerinde çıplak ayakla yürümenin faydaları üzerine yapılan bir araştırma, çıplak ayak gezmenin kanın akışkanlığını arttırdığını ve pıhtılaşmanın önüne geçtiğini ortaya koyarak kalp sağlığının korunmasında önemli faydalar sağlalayabileceğini öne sürüyor. Çıplak ayakla toprağa basmak kırmızı kan hücreleri içerisindeki zeta potansiyelini arttırarak kırmızı kan hücresi sayısını da arttırıyor, böylelikle kalp krizi riski azalmış oluyor.

4) Kilo Vermemize Yardımcı Olabiliyor

Enerji seviyemiz dengeli olmadığında ve yoğun stres hissettiğimizde bazen kötü yiyecek seçimleri yaparak, yüksek oranda şeker yada yağ içeren yiyeceklere yönelerek kendimizi rahatlatmaya çalışırız. Oysa ki çıplak ayak toprağa basarak stres hormonu salgılanmasını dengeleyebilir, yeterli uyku alabilir isek, sağlıklı seçimler yapma ve kendimize uygun bir hayat stili seçme şansımız daha yüksek olacaktır.

Crowne Plaza Oryapark, daha sağlıklı bir yaşama teşvik edici olmaktan mutluluk duyuyor. Siz de bizi ziyaret edebilir, çimlerimizde doyasıyla yürüyebilirsiniz.

 

Yorum yap