Saunanın Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda rahatlamanın en iyi yollarından biri olarak görülen ve yükselen bir trend haline gelen sauna, yalnızca kendinizi iyi hissetmenizi sağlamıyor, aynı zamanda sağlığınız için birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Saunanın faydaları, fizyolojik ve psikolojik olarak ikiye ayrılabilir. Bu yazımızda, saunanın yararlarını bu iki açıdan ele alacağız.

Birçok otelde, spor merkezinde, güzellik ve bakım salonlarında tecrübe edebileceğiniz saunanın, her şeyden önce psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayan, etkileyici bir sıcak hava banyosu olduğunu söyleyebiliriz. Saunadayken günlük hayatın yorucu ve stresli yanından uzaklaşır, yalnızca vücudunuza odaklanarak zihninizi birkaç dakikalığına da olsa dinlendirirsiniz. Bu da psikolojik sağlığınızı iyileştiren bir durumdur.

Saunanın faydaları arasında en bilineni, cilde sağladığı yarardır. Saunadaki sıcak ve kuru hava, gözenekleri açarak cildinizin ferahlamasını sağlar. Sauna, cildi arındırır ve terle birlikte zararlı toksinlerin vücuttan atılımı gerçekleşir. Işıl ışıl parlayan, yepyeni bir cilt için haftada en az bir defa saunaya girmeyi düşünebilirsiniz.

Saunanın bir başka faydası da, kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Böylece vücuttaki oksijen artar ve tansiyonunuzun düzenlenmesi sağlanır. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, eğer ciddi bir sağlık sorununuz, özellikle de kalp sağlığıyla ilgili bir rahatsızlığınız varsa saunayı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Sauna, bağışıklık sistemine de olumlu yönde etki eder. Düzenli olarak saunaya giren insanlar, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir ve genel olarak daha az hasta olur. Bunun en önemli nedeni, vücudun düzenli olarak ter atması ve böylece zararlı maddelerden arınmış olmasıdır. Haftada bir kez saunaya girerseniz, uykunuzun da düzene girmeye başladığını görürsünüz; ki bu da, bağışıklık sisteminizi doğrudan etkileyen bir durumdur.

Saunanın faydaları arasında, özellikle fazla kilolarından şikayetçi olanları ilgilendiren çok önemli bir şey daha vardır, ki o da kalori yakımıdır. Sauna, özellike öncesinde sporla desteklenirse, ciddi anlamda kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Çünkü saunaya girdiğinizde, saunanın ısısıyla birlikte kalp atışlarınız hızlanır ve vücudun aktivitesinde artış olur; bu da kalori yakımınızı hızlandırır. Elbette, sauna ritüeline sağlıklı ve dengeli bir diyetin eşlik etmesi gerektiğini unutmayın.

Yorum yap