İstanbul’un Akvaryumları

Hafta sonu ailecek gezmek için bir yeni bir alternatif olan akvaryumlar İstanbullular tarafından oldukça rağbet görüyor. Büyükşehirlerde büyüyen çocukların hayvanları tanıması için kurulan hayvanat bahçeleri ve akvaryumlardan ilki yıllar önce İstanbul’da kuruldu. Zaman içinde İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yenileri açıldı. Bunlardan biri Emaar Square‘de kurulan Su Altı Hayvanat Bahçesi. Tatillerde çocuklarınızla gezebilir, deniz canlılarının su altındaki hayatlarına yakından tanıklık edebilirsiniz.

 

  1. İstanbul Sea Life (Turkuazoo)

Bayrampaşa’da yer alan akvaryuma her türlü araçla ulaşım çok kolay. Birçok ülkeye özgü binlerce deniz canlısını bünyesinde bulunduran akvaryum, 55.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuş. Su altı dünyasını ziyaretçilerine tanıtmayı amaçlayan akvaryumun içerisindeki tanklar toplam 8.000 metreküp su hacmine sahip. Her yaş grubundan bireyin ilgisini çekecek şekilde tasarlanan tema alanlarıyla farklı bir dünyanın kapılarını aralayabilir, su altı cennetinden muhteşem kareler yakalayabilir ve en önemlisi deniz yaşamını korumak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Anadolu Yakası’nın ilk akvaryumunda da Emaar Square‘deki akvaryumdaki deniz canlısı çeşitliliği fazla.

 

  1. İstanbul Akvaryum

İstanbul Avrupa Yakası’nda Florya’da bulunan bu akvaryum dünyanın en büyük tematik akvaryumu olarak biliniyor. 16 tema ve 1 adet yağmur ormanı ile çocukların ilgisini çekiyor. İstanbul Akvaryum, Avrupa Yakası’nda ikamet edenlerin ilgi odağı olurken, Anadolu Yakası’nda yaşayan İstanbulluların tercihini ise Emaar Square’deki büyüleyici akvaryum oluşturuyor.

 

  1. İstanbul Polonezköy Hayvanat Bahçesi

Pazar günlerini değerlendirmek için en ideal alan. Hayvanların özgürce hareket ettiği ve çocuklar için pek çok aktivitesi bulunan Polonezköy Hayvanat Bahçesi’nde akvaryum bulunmuyor fakat tabiat parkında çeşit çeşit hayvan yer alıyor. Doğal olarak Emaar Square’da bulunan akvaryumdan ayrılıyor. Fakat yine de bahar ve yaz aylarında ailecek gidip piknik yapılabilecek en güzel alanlardan.

 

  1. Emaar Square Akvaryum

Emaar Square Akvaryum ve Su Altı Hayvanat Bahçesi, Anadolu Yakası’nın ilk akvaryumu. Kayalık kıyılar, ana tank, deniz anası galerisi, jungle, nehirler, penguen adası, timsah krallığı adı verilen 7 bölümden oluşuyor. Türkiye’de bulunmayan manta vatozları, su samurları ve su farelerinin yanında, İstanbul’a ilk kez gelen Güney Amerikalı Humboldt penguenlerine de ev sahipliğini yapıyor. 200’e yakın türüyle 20 binden fazla deniz canlısı ziyaretçilerini bekliyor. Akvaryumun en dikkat çeken canlıları, Avusturalya’dan gelen 5 metre uzunluğundaki erkek ve 3 metre uzunluğundaki dişi timsah. Çocuklarınızın su altı dünyasını keşfetmesi için doğru yer.