Kına Organizasyonunun Olmazsa Olmazları

KINA GECESİ DENİNCE AKLA CROWNE PLAZA ORYAPARK GELİR

Türk – İslam geleneğinde; törensel açıdan özel bir yeri olan kına merasimi günümüzde yaygın olarak yapılmakta. Özellikle Anadolu’da, kına yakma geleneği hemen her aile tarafından uygulanıyor. İster adetlere bağlı yöresel bir gece, ister daha modern parti havasında geçen bir kutlama olarak kına gecesi, Türk kültüründe oldukça önemli bir gelenek.

Kına Gecesi Neden Yapılır?

Kına yakmak eski İslam geleneklerindendir. Eskiler kınanın eşleri birbirine sevgili yapmak, bir ömür boyu aşklarının devamını sağlamak amacı ile yapıldığını söyler. Ayrıca kınanın evlenecek çiftleri nazardan ve kötülüklerden koruyacağına inanılır. Hem gelin hem de misafirlerin ellerine yakılarak, evliliğin bir anlamda kutlanıp kutsanması sağlanıyor.

Bu güzel gece için en uygun mekanların başında Crowne Plaza Oryapark geliyor. Ümraniye’deki ayrıcalıklı konumuyla ulaşımın kolayca sağlandığı Crowne Plaza Oryapark Hotel, kına geceleri için özel salonlarıyla evleneceklere muhteşem bir kına gecesi sunuyor.

Kına Nasıl Yakılır?

Acıklı bir kına türküsü eşliğinde, kırmızı duvağıyla oturup, eline kına yakılan bir gelin vardır. Kına gecelerinde geline kınayı mutlu evliliği olan bir aile büyüğü yakar.

Kına Gecesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Misafirlerinizi müzik eşliğinde kapıda karşılayın.

Atıştırmalık ve kına şerbeti gibi ilk ikramları konuklara sunmayı ihmal etmeyin.

Gelin ve arkadaşlarının kına alayıyla girişlerini organize edin.

Yemek ikramı yapmayı unutmayın.

Kına merasimine özen gösterin.

Geleneksel kına türkülerinin söylenmesi için insanları teşvik edin.

Dans ekibi tutulduysa çiftetelli gösterisine yer vermeyi unutmayın.

Misafirlerin de eğlenceye katılması için etkinlikler düzenleyin.

Hediyeliklerin konuklara dağıtılmasını unutmayın.

Kına Malzemeleri

Kına

Kına kesesi

Kına kutusu

Kına örtüsü ya da kına duvağı

Kına tası

Kına tepsisi

Kına sepeti

Kına mumu

Kına eldiveni

Kına el gülü

Kına el mumu

Not: Son zamanlarda hediye kültürü gelişmeye devam ediyor. Kına organizasyonlarında davetlilere hatıra olarak hediye verilmeye başlandı. Siz de hediyelerinizi davetlilerin isimlerinin yazdığı ojeler, rujlar, mini boy kremler, kına aynası, tarak, minik banyo setleri, kokulu sabunlar gibi objelerden seçebilirsiniz.

Kına Konseptleri

Osmanlı konsepti, pembe konsepti ve Hint konsepti en çok tercih edilen konseptlerden. Bu konseptler arasında size ve hayallerinize uygun olana karar vermek için anlaşmalı organizatörlerimizle görüşebilirsiniz.

Yorum yap