İstanbul’un Gelişmekte Olan Yeni Gözde, Ticari ve Sosyal Merkezleri: Ataşehir ve Ümraniye

Bir sürü ayrıcalığı, farklılığı olan güzide şehir olarak bilinir İstanbul. Birbirinden farklı ilçeleriyle, kültürleriyle entegre, uyumun her nefeste hissedildiği havasıyla Türkiye’nin gözde şehridir. Değişen dünyaya her geçen gün daha da uyum sağlamaya çalışan, sağladığı uyum ile hala gelişmekte olan İstanbul, sağladığı fırsatlar dolayısıyla en çok göç alan ilimiz olarak bilinir.

Söz konusu İstanbul ise tek bir şehir merkezinden bahsetmek mümkün değil. Şehrin yer yer bazı ilçeleri gelişmesini sürdürüp merkezleşirken sunduğu ayrıcalıklar sayesinde yoğun nüfusa maruz kalıyor ve kendine has özellikleri değişip gelişiyor.

Örneğin; Ataşehir, sakinliği ile bilinen, site hayatının hüküm sürdüğü, kent merkezlerinden uzak bir ilçeyken yapılaşmaların fazlalaşması, ilçeye yapılan bahçe düzenlemeleri ve AVM’leriyle İstanbulluların ilgisini çekmeye başladı. Özellikle kaliteli otellerin de açılmasıyla insanların beğenisi kazanan Ataşehir, geleceği parlak ve yükselen ilçelerimizden biri olmaya devam ediyor.

Ataşehir gibi yıldızı parlamaya başlayan, yoğun nüfusun akın ettiği bir diğer ilçe ise Ümraniye. Eskiden çok fazla bilinmeyen ve rağbet görmeyen bir ilçe olan Ümraniye, yeni yapılan hastaneleriyle, çevre düzenlemeleriyle adından söz ettirmeye başladı. Özellikle Crowne Plaza Oryapark’ın açılmasıyla ünlenen Ümraniye, sakin ve sessiz bir günün hayalini kuran Crowne Plaza Oryapark müşterileri tarafından uğrak bir ilçe olarak belirlendi. Şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen, stresle savaşan, sakinliği özleyenler için altın değerinde bir otel olan Crowne Plaza Oryapark, ilçenin bilinirliğini de arttırarak ünlenmesine yardımcı oldu. Çarşısından, ünlenmiş abiye dükkanlarına, yakınlarındaki IKEA mağazasından, rağbet gören pazarına kadar değişik alanlarda gezilecek yerleri bulunan Ümraniye, günden güne ziyaretçi sayısını arttırarak gözde bir merkez özelliğini kaybetmiyor aksine yerini daha da sağlamlaştırıyor.

Günden güne gelişmekte olan ilçeleri ve  ayrıcalıklarıyla İstanbul, karmaşasına göz yumabilenler için gözde bir şehir.  Ataşehir ve Ümraniye gibi günden güne değerlenen ilçelerin sayısı arttıkça yaşam alanları genişlemekte olan bu şehirde  yenilikler her gün karşımıza çıkmaya devam edecek.

Yorum yap